Повечето хора забелязват зъбния камък едва когато зъболекарят им каже, че трябва да се почисти по-щателно. С внимателна грижа за зъбите зъбният камък може да бъде значително намален завинаги.
Зъбният камък е терминът, използван за описание на твърди отлагания по зъбите, които се образуват с течение на времето в резултат на минерализацията на плаката. Обикновено е жълтеникаво-белезникав на цвят, в крайни случаи дори кафяв до черен. Всеки има зъбен камък, той не може да бъде напълно предотвратен и обикновено се увеличава с възрастта. Както подсказва думата „камък“, тези отлагания са много твърди и, за разлика от плаката, не могат лесно да бъдат отстранени чрез миене на зъбите или изплакване на устата. Прочетете сега защо трябва да се премахва редовно.
Как се образува зъбният камък
Предшественикът на зъбния камък е плаката. Плака се образува върху зъбната повърхност всеки ден и обикновено може лесно да бъде отстранена чрез миене на зъбите. Плаката, която не е напълно отстранена, се втвърдява само след около два дни и вече не може да се отстрани само с вода и паста за зъби. Минералите, съдържащи се в слюнката, се утаяват в плаката и й позволяват да се втвърди. Зъбният камък се натрупва рано или късно, в зависимост от това колко податлив е човек към него, само след няколко дни. Задните части на зъбните шийки, ръбовете на венците и пространствата между зъбите обикновено са особено силно засегнати от зъбен камък – т.е. точно тези области, които получават по-малко внимание от другите, когато миете зъбите си.
Различни видове зъбен камък
Зъболекарите избират между два вида зъбен камък в зависимост от това къде се отлага. Най-често срещаният тип е супрагингивален зъбен камък . Това се намира над линията на венците, обикновено от вътрешната страна на долните предни зъби и от външната страна на горните кътници. Често се среща и на местата, където слюнката излиза от големите слюнчени жлези, т.е. от вътрешната страна на долните резци и на кътниците в горната челюст. Този тип зъбен камък се развива относително бързо. Вторият вид е субгингивален зъбен камък , който се намира в пародонталните джобове и е тъмнокафяв до черен на цвят. Субгингивалният зъбен камък се развива доста бавно, но прилепва по-силно към зъбите, отколкото супрагингивалният зъбен камък.
Рискове: Ако зъбният камък не се лекува
Въпреки че зъбният камък сам по себе си не е опасен, той може да има неприятни последици за хората. Зъбният камък, който се образува по ръба на венците, насърчава възпалението на венците (гингивит), което по-късно може да доведе до възпаление на цялата зъбна система (пародонтит). Това от своя страна може да насърчи кариеса и по този начин да застраши здравето на зъбите. Освен това тежкият зъбен камък не изглежда особено добре поддържан.
Орална хигиена: Намалете зъбния камък чрез превантивна грижа
Най-добрата превенция е задълбочената и редовна устна хигиена. Това означава миене на зъбите за 2-3 минути поне два пъти на ден и почистване с конец за зъби и/или интердентални четки поне веднъж на ден. Зависи и от техниката на почистване и грижата, тъй като простото „търкане“ премахва само малка част от плаката. Флуорирана паста за зъби като нашата LACALUT® активна паста за зъби е особено препоръчителна, тъй като флуоридът , който достига до зъбния емайл чрез пастата за зъби, образува вид защитен филм върху повърхността на зъба.
Киселините се неутрализират директно и емайлът се втвърдява и е по-малко уязвим. Зъбният камък може да бъде сведен до минимум в дългосрочен план с тази много проста и евтина предпазна мярка, защото там, където няма зъбна плака, не може да се образува зъбен камък.
Домашните средства за лечение на зъбен камък понякога са съмнителни
Някои уебсайтове изброяват домашни средства за зъбен камък, но те не винаги са безопасни. Често се среща съвет за премахване на зъбен камък със сода за хляб. Съдържащите се кристали трябва да отстранят зъбната плака чрез триене като шмиргел. Този процес може да бъде изключително дразнещ и увреждащ венците и зъбния емайл и може трайно да увреди здравите зони. Подобно е положението и с домакинския лек оцет и лимонов сок, защото киселината не само е неприятна на вкус, но може да атакува и емайла.
Безвреден домашен лек, който се използва от векове, е издърпването с масло , например с кокосово масло или зехтин . Предполага се, че стимулира производството на слюнка, свързва бактериите и замърсителите и след това ги изплюва. С редовно издърпване на масло, образуването на плака може да се забави и по този начин има по-малко вещество за зъбния камък.
Отстранете зъбния камък с професионално почистване на зъбите
Най-късно когато стане видимо втвърдяването на зъба е време за посещение при зъболекар. Тъй като зъбният камък не може да бъде премахнат сами, редовните рутинни прегледи и почистването на зъбите са от съществено значение. Повечето здравноосигурителни компании покриват разходите за професионално почистване на зъбите (PZR) веднъж годишно. Зъбният камък се отстранява с помощта на подходящи инструменти като ултразвукови апарати или специално длето. Това обикновено е безболезнено, освен ако венците около него вече не са се възпалили и следователно са особено раздразнени. Горещо не препоръчваме да премахвате зъбен камък сами , тъй като има риск от нараняване на венците, зъбния емайл или устната лигавица.
Професионалното почистване на зъбите е преди всичко премахване на симптомите, а не на причините . Внимателното, ежедневно почистване на зъбите е най -важният фактор , когато става въпрос за минимизиране на зъбния камък в дългосрочен план . Затова: Винаги мийте зъбите си старателно!
Източник: lacalut.de